piątek, 15 sierpnia 2014

Domowe steki

stek amerykański


Składniki:
Dobra wołowina (najlepiej ze znakiem jakości QMP)
Masło klarowane, olej roślinny o wysokim punkcie dymienia (rzepakowy) lub oliwa, ale rafinowana

Przygotowanie:
Używamy patelni ze stali nierdzewnej lub żeliwnej. Można zacząć smażenie steków na suchej patelni, smakosze dodają masła pod koniec przygotowania. Zasada jest taka: na każdy centymetr grubości dodaje się 1 minutę z każdej strony. Druga wersja przygotowania –rozgrzewamy na patelni olej lub masło, kładziemy stek na porządnie rozgrzane naczynie. W trakcie smażenia nie nakłuwamy mięsa, nie chcemy go przecież uszkodzić i spowodować wyciek soków. Mięso musi mieć temperaturę pokojową, inaczej w ogóle nie próbujmy go smażyć! I jeszcze jedno – doprawiamy je na końcu. Sól spowoduje wypływ wody, pieprz szybko się przypali.

Steki smażę, gdy mamy ochotę na coś naprawdę sycącego. Podaje je z sałatką z rukoli, pomidorków koktajlowych i sera feta. Samo mięso broni się znakomicie bez zbędnych dodatków. Wybieram się do zaufanych sklepów po dobrą wołowinę. Nigdy nie koje mięsa od razu po usmażeniu – staram się odczekać 5 minut po to, aby woda wewnątrz przestała wrzeć.

1 komentarz:

  1. Na codzień steki nie chcą mi wyjść tak jak bym sobie tego życzyła. Ale muszę spróbować Twój przepis :). Zobaczymy jak wyjdzie :D. Na pewno dam znać!
    Ah! I czekam na następne przepisy :D

    OdpowiedzUsuń