poniedziałek, 30 marca 2015

Karkówka. Królowa podniebienia

Jak dobrze przyrządzić  karkówkę, by zwojowała serca i umysły naszych gości i stała się królową podniebienia? Cóż, należy uczynić ją maksymalnie soczystą i aromatyczną. Zioła i przyprawy, odpowiednio dobrana marynata, dostosowany do naszych upodobań względem soczystości i wielkości mięsa czas pieczenia.

Klucz do sukcesu leży w umiejętnym skomponowaniu tych wszystkich elementów. Jak to zrobić?
Zaczynamy przygotowania. Jak wybrać dobrą karkówkę?Karkówka to określenie na fragment mięsa pochodzący z karku. Mięso należy do tłustych, w wolnym tłumaczeniu: niekoniecznie zdrowych, ale zaskakuje walorami smakowymi. Wybór mięsa wcale nie jest prosty. Czym się kierować przy wyborze? Przede wszystkim nie należy wybierać zbyt dużego kawałka mięsa, im mniejszy kawałek, tym większe prawdopodobieństwo, że  mięso pochodzi od młodego zwierzęcia. Przekłada się to na jego smak. Mięso jest delikatniejsze i bardziej soczyste po przyrządzeniu. Powinniśmy kupować karkówkę od strony schabu, mamy pewność, że będzie ona delikatniejsza i mniej żylasta. Co brać pod uwagę wybierając kawałek? Ważny jest kolor przerostów – kolor żyłek, kolor mięsa – im jaśniejsze, tym mięso jest młodsze, świeższe i lepsze w smaku. Nie bójmy się wąchać kawałków, zapach jest bardzo ważnym sygnałem. Dobrą metodą jest również poproszenie o przekrojenie mięsa i wzięcie kawała do ręki – jeśli jest śluzowate, lekko mokre lub święcące, nie nadaje się absolutnie do spożycia.
UWAGA! Karkówka nie powinna być przyrządzona na kolor różowy, czyli na półsurowo.
Przyrządzamy karkówkę

Składniki:

1. Kilogram karkówki
2. Czosnek – około 4 ząbków (mniej, jeśli są naprawdę duże)
3. Czerwona papryka ostra lub mielona w zależności od upodobań – około 2 łyżeczek
4. Pieprz – najlepiej świeżo mielony
5. Majeranek – 3 łyżeczki
6. Olej – 4 łyżki
7. Sól

Przygotowanie:
Pieczona karkówka to bardzo dobre i sycące danie obiadowe. Jak zostanie, zawsze można dodać do kanapek, zamiast szynki. Ząbki czosnku mocno siekamy i nacieramy nim mięso. Przygotowanym wcześniej mieszanką natrzyj mięso, włóż do naczynia żaroodpornego i wstawiamy na noc do lodówki.
Przed pieczeniem mięso smarujemy oliwą, następnie w naczyniu żaroodpornym wkładamy do rozgrzanego do 240 stopni piekarnika.
Pieczemy około 20 minut, zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy około 2 godzin. Po godzinie mięso przekręcamy na drugą stronę.Uwaga! Nie otwieramy naczynia dopóki mięso nie ostygnie.
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz